Відділ освіти Василівської РДА
Тополинська загальноосвітня школа
І-ІІІ ступенів
Відкритий урок з української мови
- 5 клас
Тема: «Урок – екскурсія. Написання
м’якого знака. Апостроф».

Коцило Юлія Іванівна
вчитель української мови та
літератури
І категорія
71664 Запорізька обл.,
Василівський р – н.,
с. Тополине, вул. Гагаріна, 47
тел. 52 – 1 – 40
Тема: Урок –
екскурсія. Написання м’якого знака. Апостроф.
Мета: узагальнити і
закріпити знання учнів про вживання м’якого знака та апострофа;
удосконалювати навички правильно вимовляти і вживати слова з м яким знаком та
апострофом; формувати вміння використовувати здобуті знання на практиці;
розвивати усне і писемне мовлення; закріплювати вміння редагувати текст; сприяти
розвиткові мислення; формувати культуру спілкування; виховувати любов до
рідного слова, почуття гордості з свій народ, шану до геніального українського
поета Тараса Шевченка.
Тип уроку:
узагальнення та систематизація вивченого
Обладнання: папки
із завданнями, презентація, таблиці, карта України.
Хід уроку:
І. Організаційний
момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогоднішній
урок ми проведемо з вами у вигляді екскурсії. Ми відвідаємо місця, де народився
і виріс геніальний український поет, де він хотів працювати, але за станом здоров’я
його мрії не здійснилися. Хто це, ми дізнаємося під час нашої подорожі.
Епіграфом нашого
уроку будуть слова Максима Рильського:
«Кобзарем ми його звемо,
Так від роду і до роду,
Кожен вірш свій і поему
Він присвячував народу».
ІІІ. Вироблення
практичних умінь та навичок.
1. Техніка
мовлення.
- Прочитайте текст, додержуючись норм літературної мови.
До якого типу мовлення його можна віднести?
«Кобзар» належить до найволелюбніших книг усіх часів…
Кожен, відкривши томик «Кобзаря»… відчує, що книгу цю написала людина, яка
воістину вистраждала свої відкриття, людина, яка піднялася до вершин мудрості,
на верхогір’я людського духу.
Ø Назвати
всі м’які приголосні в словах і пояснити чим позначається їхня м’якість.
У виділених словах пояснити орфограму, навести відповідне правило.
2. Евристична
бесіда.
Хто вдома має «Кобзар»?
Назвіть автора цієї книги.
Що ви знаєте про життя Т. Шевченка?
Які вірші цього поета ви вивчили в молодших класах?
- Зверніть увагу на карту України. Зараз ми відправимося
на екскурсію по тих місцях, які пов’язані з іменем великого Кобзаря.
Дорога буде далека, на нашому шляху можуть трапитись різні несподіванки, тому
нам потрібно підготуватися.
3. Взаємоперевірний
диктант (робота в парах)
Тьохкати, сільський, учителька, пір’їнка, щастя,
морквяний, слов’яни, міжгір’я, льотчик, подвір’я, доньчин, любов’ю, Лук’ян,
менший, женьшень, під’їзд.
Зупинка 1 Село! І серце одпочине… Село
на нашій Україні… Неначе писанка село. Зеленим гаєм поросло.
Т. Шевченко
4. Вибіркова робота (за варіантами).
Ø Прочитати,
дібрати заголовок.
Ø Виписати
виділені слова й утворити спільнокореневі, що пишуться з м’яким
знаком.
З дитинства запали нам глибоко в душу назви двох сіл на нашій славній Україні… й … . Ще відтоді, коли ми вперше почули про Тараса
Шевченка, хотілося поглянути на ті рідні села,
де народився і жив великий Кобзар,
уклонитися священній землі, долам і горам,
дорогам і стежкам, які сходив
Тарас малими босими ногами.
5. Робота з
лінгвістичним ключем.
Ø Щоб
дізнатися назви сіл, де народився і провів дитячі роки Шевченко, виконаємо
роботу з ключем.
І
варіант – виписати слова з м’яким знаком
Жмен…ці, ін…ший, мен…ший, лос…йон,
одц…вітати, Ірпін… , жін….ці, щиріст… , аномал…ний, Юцковс…ка, сіл…с…кий
Ø Ключ. У кожному слові
підкресліть другу від початку букву – прочитаєте назву села, де народився Тарас
Шевченко
ІІ
варіант – виписати слова з апострофом
Зв…зок, тьм…яний, реп…яхи, Солов…йов,
арф…яр, пор…ядок, бур…яни, п…єдистал, духм…яні, пам…яті, зв…язав, Лук…янчук,
пів…яблука.
Ø Ключ. У кожному слові
підкресліть останню букву, прочитаєте назву села, де жив Тарас Шевченко.
Зупинка 2 Над самим Дніпром на горах, Огороджений з боків Ровом,
мурами, валами Київ виріс і розцвів.
Олександр Олесь
- Тарас Шевченко
приїжджав до Києва, хотів там працювати в університеті.
6. Кросворд «Ми знову в Києві»
Ø Закінчити
речення. Вписавши доповнення в клітинки кросворда, у центральній колонці
прочитайте пропущені слова афоризму Т. Шевченка «Не вмирає…, не вмирає …
".
|
1
|
|
2
|
|
3
|
|
4
|
|
5
|
|
6
|
|
7
|
|
8
|
1. Київ
наснували Кий, Щек, Хорив та їхня сестра…
2. Надзвичайно
крутий Андріївський…
3. На
вулицях Києва ростуть цвітуть…
4. Національна
бібліотека України імені…
5. Одна із
станцій Київського метрополітену….
6. Собор, у
якому знаходяться найдавніші фрески…
7. Літописці
Києво-Печерської…
8. Кого з
князів назвали Мудрим?
- Знайдімо на карті місто Київ.
Зупинка
3 Над
широким Дніпром у промінні блакить і висока, тиха могила. У тій могилі співець
незабутній лежить, що народу віддав свої сили.
Володимир Сосюра
Ø Прочитайте уривок з вірша В. Сосюри, поясніть випадки чергування у-в та і-й.
7. Загадка «Склади букет»
- Ці квіти ми
покладемо до пам’ятника Т. Шевченка
Ø У двох крайніх пелюстках є слова, що закінчуються м’яким знаком. Назвіть ці слова-пелюстки.
(Презентація)
Ø Відповіді на питання (слова що пишуться з апострофом) вписати в пелюстки. У
виділених кружечках прочитати назву квітки.
·
Виполюють…
·
Духмяна лікарська
рослина…
·
Пташки чистять…
·
Дерево…
·
Дають при
народженні людини…
·
Риба схожа на
змію…
·
Надзвичайно
співучі птахи…
·
Зв’язаний хмиз...
8.Редагування тексту.
Ø Прочитати і
виправити деформований текст.
Зійди у травні на
Тарасову гору. І тебе зачарують співом солов’ї. Бо солов’ї тут особливі. Це, кажуть,
єдине місце в Україні, де живе 12 видів солов’їв. Солов’ї ніби злетілися в гості до Т. Шевченка. Як тільки спаде
надвечір’я, солов’ї тут змагаються своїм хистом. З кожного гаю лине своя полум’яна пісня. І над Тарасовою горою звучить багатоголосий солов’їний хор.
І слухає цю солов’їну хвалу Кобзареві
Дніпро, що в’ється в підгір’ї. Слухає українське широке поле і вся Україна.
- Знайдімо на
карті річку Дніпро.
9. Гра «Зайве слово» (робота біля дошки)
Ø Щоб піднятися сходами на Тарасову гору, потрібно усунути «перешкоди»:
підкреслити зайве слово обґрунтовуючи правилом.
1. Очеретянці, вишеньці, ніженьці.
2. Тонший, женьшень, менший.
3. Батько, призьба, бризкати.
4. Юність, сміється, умивається.
5. Цвях, свято, черв’як.
6. Цар, чотирьох, кобзар.
7. Мавпячий, буряк, порядок
Ø Ключ. У кожному «зайвому» слові підкреслити другу від початку букву – вийде назва
Тарасової гори.
- Знайдімо на карті
місто Канів.
ІV. Підсумок уроку
- Що сподобалось на сьогоднішньому уроці?
- Що ви нового дізналися?
- Якими вміннями та навичками оволоділи?
- Що було для вас важким?
V. Оцінювання
VІ. Домашнє
завдання
П. 22-27 (підготуватися до тематичної контрольної роботи)
Комментариев нет:
Отправить комментарий